23 NİSAN COŞKUYLA KUTLANDI

23 NİSAN COŞKUYLA KUTLANDI

Diyarbakır’da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

ABONE OL
23 Nisan 2022 17:13
23 NİSAN COŞKUYLA KUTLANDI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Diyarbakır’da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle Kayapınar ilçesinde bulunan Kent Meydanında etkinlik düzenlendi. Kutlamalara Vali Münir Karaloğlu’nun yanı sıra, Diyarbakır Ak Parti Milletvekili Oya Eronat, askeri ve mülki erkan, kurum müdürleri, öğrenciler, aileleri ve vatandaşlar katıldı. Anıt Park’taki Atatürk anıtına çelenk sunulmasıyla başlayan tören, Kent Meydanı’ndaki kutlamalarla devam etti. Kent Meydanı’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan kutlamalarda, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 102. yılı nedeniyle yayımladığı mesajı okundu. Mesajın ardından İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Kutlamalarda merkez Kayapınar, Sur ve Bağlar ilçelerinde bulunan anaokulu, ilkokul ve ortaokul öğrencileri tarafından dans ve halk oyunları gösterisi sergilendi. Vali Karaloğlu, yıldızlar halk oyunları gösterisinde Türkiye 1’incisi olan Kazım Karabekir Ortaokulu öğrencilerine hediyelerini takdim etti.
Program, öğrencilerin şiir ve müzik dinletisiyle son buldu.

KULP’TAKİ KUTLAMALAR

Tüm dünyayı ve ülkemizi de etkileyen Covid-19 salgını nedeniyle düzenlenemeyen 23 Nisan kutlamaları 2 yıl aradan sonra tüm Türkiye’de olduğu gibi Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde de büyük bir coşkuyla kutlandı.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliğinde hünerlerini sergileyen Kulplu çocuklar, izleyenleri büyüledi. Kulp ilçesi merkez yeni mahallede bulunan Pasur Belediyespor Sosyal Tesislerinde düzenlenen programda öğrenciler tarafından dans, şiir, folklor gibi gösterileri yapıldı. Çocukların yaptığı gösteriler büyük beğeni topladı. İzleyenler gösterileri ayakta alkışlarken Gösteriyi izlemeye gelen veliler de çocukların bu tür etkinlikler sayesinde öz güvenlerinin arttığını söyledi. Kulp Yatılı Bölge Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Murat Karameşe sunuculuğunda başlayan tören Kulp İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkanvekili Mustafa Gözlet tarafından halkın ve öğrencilerin bayramını kutlamasıyla devam etti. Bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ardında günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Kaya yaptı.
Öğrenci gösterileriyle devam eden tören, resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere Kulp Kaymakamı ve Belediye Başkanvekili Mustafa Gözlet, Cumhuriyet Savcısı Barış İslamoğlu, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Erkan Özgür ve İlçe Emniyet Amiri Selim Toptan tarafında ödüllerinin verilmesiyle tören sona erdi.

DİCLE’DE RENKLİ GÖRÜNTÜLER

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Diyarbakır’ın Dicle ilçesinde düzenlenen etkinliklerle coşkuyla kutlandı.
Dicle Hükümet Konağı bahçesinde düzenlenen etkinlik, Atatürk anıtına çelenk bırakılmasıyla başladı. Saygı duruşunda bulunulduktan sonra İstiklal Marşının okunduğu etkinliğe Dicle İlçe Milli Eğitim Müdürü Muhammed Ensari, İlçe Emniyet Amiri Ömür Yılmaz, İlçe Jandarma Komutanı Osman Öztürk, çok sayıda kamu kurum yöneticisi, öğretmen ile öğrenci katıldı. Kutlama programı Dicle Anaokulu’nda düzenlenen birçok etkinliklerle devam etti. Okul bahçesinde düzenlenen etkinlikler, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Fatih Ortaokulu’nda görevli İngilizce Öğretmeni Derya Nergiz, “Bugün vatan topraklarımıza göz diken sömürgeci devletlerin acımasızca saldırıları karşısında milletimizin tek vücut olduğu gündür. Gazi Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkışıyla kurtuluş meşalesi yakıldı. Milletimiz; uzun süren savaşların getirdiği yıkım, vatan uğruna can veren şehitlerin acısı, fakirlik ve çaresizlik içindeydi. Ama bir kurtuluş sesi duyuldu Amasya’dan. ‘Ey Türk Milleti, seni yine senin azim ve kararın kurtaracaktır’ diyordu. Bu ses yurdun dört bir yanında yankılandı. Düşmanların, hainlerin yüreklerine korku saldı. Kahraman milletimizin yüreğine ferahlık ve kurtuluş ümide oldu. Önce Erzurum’da, daha sonra Sivas’ta bölgenin milli irade temsilcileri ile toplantılar yapıldı. Her toplantı sonucunda milletimizi yine milletimizin azim ve kararının kurtaracağı haykırıldı. Vatan topraklarını işgalci düşmanlardan, işbirlikçi hainlerden kurtarmak ve milli iradeyi kılmak için Ankara’da meclisimiz açıldı. Tarih boyunca esaret yaşamamış bu kahraman milletimizin iradesi, Atatürk’ün liderliğinde Türkiye Cumhuriyeti’ni kurdu. Atatürk, milli iradenin ne kadar önemli olduğunu gelecek nesillere aktarmak için bugüne geleceğimizin teminatı çocuklarımıza bayram olarak armağan etti” dedi.
Kutlama programında birçok öğrenci 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı konulu şiirler okudu. Düzenlenen etkinliklerde dans gösterisi yapıldı, tiyatro oyunu sahnelendi. Sahnede yeteneklerini sergileyen öğrenciler, çok sayıdaki katılımcılarla birlikte 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını coşkuyla kutladı.
Dicle Anaokulunda düzenlenen kutlama programına Dicle Kaymakamı Kadir Yurdagül, Dicle İlçe Milli Eğitim Müdürü Muhammed Ensari, İlçe Emniyet Amiri Ömür Yılmaz, İlçe Jandarma Komutanı Osman Öztürk, çok sayıda kamu kurum yöneticisi, öğretmen, öğrenci ve vatandaş katıldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP